В Україні потрібно створити аналог американської Адміністрації малого бізнесу

В Україні потрібно створити аналог американської Адміністрації малого бізнесу (Small Business Administration) – спеціальної урядової структури, що допомагає малому бізнесу розвиватись і зростати, надаючи доступ до здешевлених кредитів, допомагаючи отримувати державні замовлення, сприяючи виходу на закордонні ринки, надаючи консультаційну підтримку.

Разом із запровадженням інших ключових інструментів економічного розвитку – державного банку відбудови і розвитку, індустріальних парків та експортно-кредитного агентства – це дозволить докорінно змінити ситуацію в економіці: подолати масове безробіття, збільшити експортні надходження, наповнити державний та місцевий бюджети.

Минулого тижня разом з Головою підкомітету з промислової та інвестиційної політики Комітет Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Александр Дубинин відвідав з робочим візитом Адміністрацію малого бізнесу у Вашингтоні. У зустрічі взяли участь менеджмент та фахівці АМБ та Торгівельного департаменту США.

З моменту офіційного заснування АМБ (SBA) у 1953р. за її сприяння було надано мільйони кредитів, гарантій, контрактів на державні закупівлі, консультацій, допомоги постраждалим від катастроф та інших заходів підтримки малого бізнесу. Фактично АМБ (SBA) – “нащадок” Фінансової Корпорації Реконструкції (RFC), започаткованої ще за президентства Гувера та активно використаної Франкліном Рузвельтом для цілеспрямованого подолання наслідків Великої Депресії. АМБ (SBA) була створена також з урахуванням досвіду діяльності Офісу Малого Бізнесу (OSB) – федеральної установи підтримки малого бізнесу, що діяла в США у повоєнні часи.

Довготривала та масштабна підтримка малого бізнесу в США наочно демонструє що успіх приходить не випадково, а коли його старанно вибудовують через цілеспрямовану державну політику. АМБ (SBA) сьогодні – потужний рушій економічного зростання США. Це дієвий інструмент підтримки для 28 мільйонів малих підприємств, що створюють 2 з 3 нових робочих місць в приватному секторі економіки.

Адміністрація малого бізнесу тільки в 2014 році забезпечила надання близько $30 млрд (!) кредитів, які підтримали близько 600 000 робочих місць по всій країні. Авторизовані інвестиційні фонди інвестували в малий і середній бізнес понад $5,5 млрд. АМБ (SBA) щорічно надає консультаційну підтримку та навчання понад 1,2 млн підприємцям та малим підприємствам. Інша перемога АМБ (SBA) – досягнення того, що вже понад 23% державних закупівель здійснюються саме у малого бізнесу.

Це ще раз свідчить, що якщо малий бізнес не кидати на призволяще, не лишати один на один з “вільною рукою ринку” та великими корпораціями-монополістами…. Якщо його старанно плекати, допомагати йому – надаючи доступ до здешевлених кредитів, допомагаючи отримувати державні замовлення, сприяючи його виходу на закордонні ринки, надаючи консультаційну підтримку – він стане справжнім ядром успішної економіки, фундаментом середнього класу, гарантом економічного добробуту населення. І це саме те, чого потребує Україна.

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко запевнив, що ми створимо аналог АМБ в Україні. Я з колегами зроблю все, щоб відповідні законопроекти для створення в Україні Агенції підтримки малого бізнесу за зразком американської АМБ були напрацьовані до осені у взаємодії з американськими експертами. Адже американський досвід є найбільш показовим та перевіреним часом.

Віктор Галасюк


Загрузка...