“Демініціативи”: Чи справді українці хочуть прямих переговорів з Путіним?

0
152

Фонд “Демократичні ініціативи” задав питання: “У разі, якщо домовленості про мир на Донбасі найближчим часом не буде, які дії з боку України Ви підтримали б?” (одна відповідь).

Опитування було проведене Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології протягом 14-24 серпня 2021 р. Загалом було опитано 2001 респондент за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (за винятком окупованих територій). Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, тип поселення та область проживання. Максимальна випадкова похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Тому “магічні” 56% підтримки прямих переговорів з Росією тануть на очах, якщо подивитися, чому громадяни насправді віддають перевагу.

Про це йдеться і в опитуванні “Рейтинга”, але журналісти далі цифри 56% не пішли і розкрутили її, що насправді цілком відповідало і намірам ОПУ – бо начебто підверджує постійну мантру Зеленського про прямі переговори з Росією.

Детальніше в статті аналітика “Демініціатив” Марії Золкіної на НВ

“56% українців підтримують прямі переговори з Росією для врегулювання на Донбасі. Саме така новина “зачепила” більшість ЗМІ після публікації соцдослідження групи Рейтинг. На тлі загрози нового російського вторгнення, переговорів Путіна і Байдена, а також тривожних сигналів, що Україну таки примушуватимуть піти на поступки із “особливим статусом” для Донбасу, ці цифри потребують окремої уваги.

То чи дійсно українці “за” розмову тет-а-тет між Києвом і Москвою? І чи означає це карт-бланш Володимиру Зеленському, який нещодавно вчергове заявляв про свою готовність до цього?

Ні, не все так просто. І за цими 56% криється зовсім не згода на переговори України та Росії без посередників, і точно – не “зелене світло” для Зеленського

І ось – чому. Коли соціологи питають, “Чи підтримуєте ви прямі переговори із Росією щодо врегулювання конфлікту на Донбасі?”, громадяни відповідають передовсім про сам факт перемовин, де участь беруть і Росія, і Україна, але зовсім не обов’язково – про двосторонній формат. Здавалося б, як так, адже питають-то про прямі перемовини? Але у таких випадках завжди дивимося на “перевірочні”, інші питання.

І ось у тому ж опитуванні Рейтинга, з-поміж різних запропонованих форматів переговорів прямі перемовини з Росією підтримує лише кожен п’ятий. А найбільш популярним були і лишаються переговори за міжнародного посередництва. Так, 45% – за нормандський формат плюс США і Великобританія, ще 11% – за нинішню нормандську четвірку. Ну а прямий діалог України з окупаційною владою, чого так наполегливо добивається Росія – має мінімальні на фоні інших варіантів 12% підтримки.

У серпні цього року Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва питав у своєму дослідженні: а якщо домовленості про мир на Донбасі найближчим часом не буде, то які дії України громадяни підтримали б?

І громадська думка була розділена між різними варіантами, але продовжувати переговори ціною нових поступок з боку України були готові лише 18% опитаних.

Приблизно стільки ж (19%) підтримували продовження переговорів тільки, якщо б Росія демонструвала її готовність до поступок. Кожен п’ятий (22%) вважав, що переговори треба звести винятково до гуманітарних питань і співіснування з окупованими територіями. Ще 13% готові були б припини переговори взагалі.

Відтак, навіть прямі переговори можуть бути різними за змістом. І серед 56% згодних є ті, хто підтримує переговори, якщо Росіє теж йде на поступки, і ті, хто толерує такі переговори тільки заради гуманітарних питань (звільнення полонених полегшення життя людей на окупованих територіях), і будуть і ті, хто готовий на будь-які поступки з боку України.

Прямі переговори люди розуміють по-різному і можуть їх схвалювати з різних причин.

З іншого боку, загалом пошук компромісів ще від 2014 р. лишається найбільш популярним шляхом виходу з конфлікту, але більшість громадян вважає, що погоджуватися можна далеко не на будь-які компроміси.

І така ж логіка – щодо формату переговорів. Тобто, вести переговори з Росією треба, але не без міжнародних посередників.

Ще раніше цього року, якраз на фоні весняної ескалації на наших кордонах, в іншому дослідженні Фонду ми питали респондентів, яким чином, на їхню думку, можна досягти тривалого миру на Донбасі? І так само, прямий діалог з так званими “Л/ДНР” чи з Росією і поступки їм у вигляді особливого статусу для Донбасу чи “обміну”, так би мовити, миру на Донбасі на визнання анексії Криму не мали широкої підтримки в суспільстві.

І ці тенденції зберігаються і досі. За наявності альтернативи громадяни обирають більш безпечні, скажімо так, опції. І у випадку з переговорами – це міжнародні формати, де діалог з Росією ведеться, але зі свідками, а не наодинці.

Тому “магічні” 56% підтримки прямих переговорів з Росією тануть на очах, якщо подивитися, чому громадяни насправді віддають перевагу”.

Перейти к источнику