Російські судна гарантовано продовжать порушувати територіальні води України

0
175

Думаю, що заява російської сторони про те, що вони вводитимуть сили Чорноморського флоту в Азовське море з тим, щоб супроводжувати свої судна – це якраз і є їхні заяви про підготовку провокацій. Фактично це план провокацій.

Якщо російські судна порушуватимуть територіальні води України, – а вони їх порушуватимуть, це 100-відсоткова гарантія – і при цьому їх будуть супроводжувати військові сили російського флоту, ті ж бойові катери, оскільки в Азовському морі особливо не розвернешся, то це вже буде схоже на свавілля з боку Росії.

Те ж саме можна сказати і про Чорне море, де теж гостро стоїть питання порушення територіальних вод. Україна вважає Крим окупованою територією, відповідно, своїми територіальними водами вважає ті, які були раніше (до анексії півострова).

У цій ситуації при порушенні російськими суднами територіальних вод України повинна бути адекватна реакція морської охорони Держприкордонслужби України, яка діятиме в рамках виконання своїх зобов’язань. Відповідно, перед нашими прикордонниками стоїть завдання максимально затримувати такі судна і проводити подальші заходи, які передбачені міжнародним законодавством при порушенні держкордону.

При цьому росіяни говорять про те, що вони готують не просто провокації, а збройні провокації. Залишається здогадуватися, як це виглядатиме на практиці. Але я свято переконаний, що Держприкордонслужба України та інші збройні формування виконуватимуть свої функціональні обов’язки, покладені на них Конституцією, в повному обсязі.

Крім того, Держприкордонслужба офіційно заявляла про те, що й надалі реагуватиме на подібні інциденти.

Наскільки ми готові захистити наші води в разі серйозної ескалації? Я б не став припускати, що буде, якщо декілька військових катерів Чорноморського флоту зійдуться у бойовому зіткненні з катерами нашої морської охорони. Чому? В реаліях це може виглядати непередбачувано. Тому я б зараз не прогнозував результат зіткнення нашої Держприкордонслужби з силами Чорноморського флоту – це важко зробити.

Яка мета провокацій? Росіяни будь-якими можливими способами намагаються довести, що “Крим наш”, відповідно, зміна меж територіальних вод теж законна з точки зору РФ. Вони стоятимуть на цьому і вимагатимуть, щоб Україна та інші країни це визнавали. Це жорстка установка Кремля, якої вони дотримуються. І у зв’язку з цим можливі різні провокації.

Що стосується Керченського мосту, то Україна неодноразово на офіційному рівні висловлювала свої цілком обґрунтовані вимоги щодо екології та всіх перешкод, які завдаються судноплавству будівництвом даного моста. Але ми бачимо, що Росія “гне” свою лінію, заявляючи, що має суверенне право на будівництво таких об’єктів.

На жаль, в цьому контексті ми дуже слабо бачимо реакцію міжнародної спільноти. Ми не бачимо реакції на законний арешт російського судна українською стороною, не бачимо абсолютно ніякої реакції міжнародного співтовариства на будівництво Керченського мосту. І це дивно – я думаю, що Україна привертатиме увагу, перш за все європейців, до цієї проблеми. І в європейських судових позовах до Росії щодо Криму, які направлені в міжнародні судові інстанції, обов’язково буде фігурувати Керченський міст.

Що стосується реальних випадків порушень наших територіальних вод і державного кордону, то ми повинні діяти, виходячи з нашої Конституції та інтересів національної безпеки, як робить будь-яка держава, що поважає себе. І це право дається міжнародними документами.

Ми бачимо, що Росія всіляко заперечує те, що ми якимось чином можемо впливати на міжнародне співтовариство. При цьому риторика Росії змінюється лише тоді, коли діють конкретні санкції. Крики про те, що “санкції нам по барабану”, потроху вщухають.

Чи можуть ці провокації бути націлені на те, щоб здійснювати захоплення територій України з моря? Я не думаю, що зараз є якийсь сенс проводити такі операції за допомогою цивільних суден. Безумовно, завжди є загроза висадки диверсійно-розвідувальних груп – і це стосується узбережжя як Азовського, так і Чорного морів. Але я повинен сказати, що цей варіант серйозно передбачений нашими військовими відомствами. Буквально тиждень тому я зустрічався з главою Держприкордонслужби Петром Цигикалом, і ми порушували це питання. Так ось, силами прикордонників та інших збройних формувань України організована система з протидії таким сценаріям. А чи використають це росіяни за допомогою цивільних суден, які не у всіх місцях можуть підійти до берега, вимагаючи швартування? В цьому я, чесно кажучи, сенсу не бачу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here