Бюджет МВС України-2022 – сигнал тривоги для всіх!

0
225

Вони повинні бути напоготові допомогти людині у будні та свята, вдень та вночі, у будь-яку погоду та за будь-яких умов. Служити та захищати! Це важко, відповідально і, якщо якісно та оперативно, – дорого.

Національна поліція, Національна гвардія, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Державна прикордонна служба, Державна міграційна служба – п’ять центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ), що перебувають у координації міністра внутрішніх справ України. П’ять “китів”, на яких тримається внутрішня безпека країни, спокій громадян, боротьба зі злочинністю та допомога у разі біди чи стихійного лиха.

Якщо держава хоче забезпечити своїх громадян якісним безпековим сервісом, вона зобов’язана створити гідні умови для служби – надати техніку, технології, матеріальне забезпечення. І, насамперед! – гарантувати людям, які несуть службу, достатні соціальні гарантії, повагу та мотивацію!

Це – робота міністра внутрішніх справ, який є не лише супервайзером правоохоронної системи, а й представником свого відомства у Кабміні, Верховній Раді та інших установах. Саме він ПРЕДСТАВЛЯЄ та ЗАХИЩАЄ бюджет свого відомства.

Або не захищає.

Або йому не дозволяють захищати.

І тоді ми отримуємо Державний бюджет на 2022 рік, у якому:

• бюджет Національної поліції, який протягом останніх років системно зростав на 25-28% (насамперед за рахунок збільшення зарплати), вперше виріс аж (!!!) на 0,9%. Середній розмір грошового забезпечення, який з 5800 гривень у 2015 році зріс до 13400 гривень на початку 2021 року, – більше не зростатиме: гроші на збільшення зарплат поліцейським у Держбюджет не закладено.

І це при тому, що середня зарплата в поліції досі майже на дві тисячі гривень нижча за середню зарплату в держсекторі. Про приватний сектор годі й казати.

Що це за стратегія? Більше хаосу та старих “ментів” – замість нового покоління поліцейських, які не боятимуться зупиняти на дорогах всіх порушників, навіть п’яних депутатів та інших держслужбовців? Виходить, ті, хто вирішують, кому скільки грошей виділити – образилися? Це що, спроба у такий низький спосіб помститися чесним патрульним та працівникам карного розшуку?

• на утримання Національної гвардії передбачено 12,8 мільярда гривень – усього на 178,1 мільйона більше, ніж у 2021 році. Менше, ніж інфляційний коефіцієнт протягом року. Такий рівень фінансування поставить хрест на створенні контрактної, а отже, мотивованої та професійної Нацгвардії. Це за нинішніх умов…

Незабаром доведеться знову залучати хлопців-строковиків і витрачати час і ресурси на їхнє навчання рік за роком. Більше того, вже наявним військовослужбовцям доведеться або знижувати зарплату, що практично неможливо, або скорочувати чисельність НГУ. Вже у 2022 році – на 2 тисячі осіб. Вчасно, чи не так?!

• бюджет ДСНС, згідно з прийнятим Держбюджетом, на 7 мільярдів (!!!) гривень менший за показники Бюджетної декларації на 2022-2024 роки, затвердженої Верховною Радою у липні 2021 року. І це при тому, що у 2015 році мінімальний розмір грошового забезпечення становив лише 2100 гривень, за наступні шість років був збільшений у 5 разів, але й тепер ще становить аж ніяк не захмарні 10 000 гривень… Це що взагалі таке? Більше того, за такого фінансування вже згортаються програми оснащення технікою. Справді, навіщо рятувальникам техніка, якщо на ній не буде кому працювати…

Якщо сформулювати простіше: згідно з новим Державним бюджетом України, державний службовець без погонів та в теплому кабінеті отримуватиме в середньому на 2000 гривень більше, ніж рятувальник, поліцейський, нацгвардієць чи прикордонник, який служить Україні без вихідних та свят, ризикує життям, несе службу в зоні ООС…

Тим, хто повинен гасити пожежі, підставлятися під бандитські кулі, розміновувати дороги, тобто першим йти туди, де небезпечно та важко, держава більше не вважає за необхідне забезпечувати гідну зарплату та надавати техніку.

Це надзвичайно тривожна тенденція. Це безумовне нерозуміння базових процесів несення служби у МВС. Ця політика неминуче призведе до масового відтоку людей із правоохоронної системи. До того ж підуть найкращі – ті фахівці, які без особливих зусиль знайдуть собі місце в приватному секторі з кращими зарплатами.

Хто прийде на їхнє місце? У поліції – ті, кого звільнили за статтями, що не реабілітують, ті, хто вміє компенсувати малу зарплату хабарями та корупцією. А там, де корупційна складова невелика – банальний недокомплект особового складу. І дуже скоро не буде кому гасити пожежі або ліквідувати наслідки повеней, вистежувати диверсантів і забезпечувати порядок уздовж лінії розмежування. Довгими годинами стояти в оточенні або працювати в поліції діалогу, за будь-якої погоди патрулювати вулиці та мерзнути на трасах.

Першими підуть не ті, хто сидить у теплих кабінетах, а ті, хто працює “на землі”.

Історія багато разів підтверджувала, що суспільство, яке не поважає свою армію, приречене на те, щоб годувати чужу. У додатку до нинішньої політики її можна перефразувати так: якщо держава не хоче утримувати поліцію і бути готовою до стримування надзвичайних ситуацій, правила на вулиці встановлюватимуть кримінал і стихія!

Потрібно негайно скоригувати бюджет країни у частині, щонайменше, підвищення заробітної плати рядовим та офіцерам. Відмовки про заробітки службовців у неробочий час та відсотки від вилучених товарів – смішні, ганебні та показують глибину нерозуміння суті служби деякими чиновниками.

Панове, у парламенті та в міністерстві – треба діяти сьогодні. Інакше втрати будуть надто великі!

ФБ автора

Перейти к источнику