Супер шанс для України

0
163

Єврокомісія – очікувано в останні дні, але від того не менш радісно з огляду на супер складні дебати, які були в останні місяці – сказала “так” статусу кандидата для України. Щоб зрозуміти, наскільки позитивним є цей висновок Єврокомісії для України, варто нагадати, які взагалі обговорювались в Єврокомісії (і країнах членах) варіанти рекомендації цього висновку. Перший – це однозначна рекомендація надати статус кандидата. Друге – це рекомендація надати статус кандидата, але з вимогою навздогін виконати певні умови. Третє, це рекомендація надати потенційного кандидата з переліком умов для повного кандидатства і без жодних часових рамок, коли це повне кандидатство наступить (у випадку із Албанією на це пішло чотири роки, наприклад) і четвертий варіант – надати просто європейську перспективу, оскільки, мовляв, Україна ще досі не пройшла цей етап, а відразу “перестрибнула” на статус кандидата.

Ще менше місяця тому найбільш трендовим варіантом у багатьох столицях ЄС був варіант потенційного кандидатства зі списком умов для повного – як і Боснії та Косова. Україна одним голосом – політичним, дипломатичним, експертним, активістським – чітко дала зрозуміти: нас це не влаштовує. Ми достатньо кваліфіковані до кандидатства вже сьогодні (принаймні точно не менше готові до нього, аніж більшість країн Західних Балкан і тим паче Туреччини, де взагалі на момент “вручення” кандидатства ще не була скасована смертна кара). А якщо й якісь передумови – то тільки після отримання кандидатства, а не до нього. Хіба що ще до саміту Україна могла б зробити кілька реформаторських жестів доброї волі, щоб показати серйозність намірів так би мовити. Власне, тут і проходила основна лінія дебатів між Києвом і ЄС в останні місяці – коли саме мають бути передумови: до кандидатства чи після.

Україна вийшла з цих складних, виснажливих, часом несправедливих, а часом і слушних дебатів переможцем. Принаймні, на рівні висновку Єврокомісії. Нам пропонують не просто європейську перспективу. І не потенційного кандидата. І навіть не обумовленого кандидата. Нам пропонують надати статус повноцінного кандидата у члени ЄС.

А з огляду на те, що більшість країн ЄС монотонно повторювали в пропадає останніх місяців, що будуть спиратись саме на цей висновок у своєму рішенні на Європейській Раді – разом з висновком ми отримали основну підставу для позитивного рішення 23-24 червня. Тим паче ні для кого не секрет: висновок розроблявся у тісних консультаціях з ключовими столицями. Відтак, від варіанту “висновок один – а рішення саміту” інше, ми застраховані на відсотків 90% так точно. Але підтримуємо наших партнерів у правильному тонусі, щоб статус кандидата, який є супер шансом для України, став реальністю за тиждень.

Перейти к источнику