Українцям не варто зберігати гроші “у матрацах”

Відверто кажучи, поки не відношу себе до групи криптопозитивістів, але все більше моїх знайомих у неї вливаються.

До того ж останнім часом ми бачимо просто феноменальне зростання цього сучасного активу – найпопулярнішої кріптовалюти світу Bitcoin.

Судіть самі, курс біткоїна вчора, 29 листопада, становив 11 517 дол., знову оновивши історичний максимум. Вартість валюти лише за добу зросла на 1500 дол., а з початку року – в понад 10 разів! І де зупиниться ціна, ніхто не знає.

Однак сьогодні, 30 листопада, чого і слід було очікувати, сталося різке падіння цієї дуже розігрітої кріптовалюти, і вона стрімко скотилася до показника в 9795 дол., тобто курс біткоїна впав більш ніж на 18%.

Нагадаю, психологічну позначку в 11000 дол. біткоїн уперше вчора, 29 листопада, подолав до 16:00 за київським часом. Щоправда, таких корекцій вже було кілька в цьому 2017 році. Просто справжні американські гірки: божевільний зліт і обвальне падіння.

На мою думку, ми спостерігаємо рідкісну за масштабами спекулятивну дію, оскільки немає фундаментальних причин для такого шаленого зростання. Щоправда, передумови для всезростаючої уваги до цього сучасного активу в нас в Україні є. І вони експертам добре відомі.

Насамперед, відзначив би дуже високу участь держави в банківській системі України (на сьогодні Мінфін володіє 55% банківської системи), досить істотну зарегульованість банківської діяльності, надлишкову грошову масу, а також відсутність на українському ринку привабливих інвестиційних програм.

І що ж робити фінансово заможним громадянам, щоб якщо не примножити, то хоча зберегти свої накопичення в цих надзвичайно важких економічних умовах? Безумовно, не слід тримати заощадження, образно кажучи, під подушкою. Але от чи варто інвестувати їх у біткоїн? Я б виокремив альтернативні варіанти.

З економічної точки зору просто не доцільно зберігати гривні в матраці, тому що завжди потрібно заробляти додатковий прибуток на ті кошти, які особисто маєте. Це за нинішніх умов і банкопаду, що триває, можуть бути, наприклад, інструменти з фіксованою прибутковістю – або облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), або корпоративні облігації.

Наразі я віддаю перевагу останнім, тобто борговим інструментам, номінованим у національній валюті (низький поріг входу – від 10 000 грн, приваблива дохідність на рівні 19%-21% за низьких рівнів ризику). Тому почав зростати інтерес до корпоративних облігацій і традиційно до доларів США.

Водночас сьогодні в Україні нерухомість вже не є ні інвестицією, ні тим більше активом, це або особисте споживання, або сфера виробництва залежно від цілей її використання. Активом вона була лише короткий період кредитного буму в “жирні” роки. Тепер іпотечні позичальники сидять у боргах, як у шовках. Незабаром настане той час, коли у нас голосно лопне “бульбашка” на ринку нерухомості. Навіть мер Києва Віталій Кличко переконаний, що велика кількість новобудов може призвести до різкого падіння вартості нерухомості в столиці. Нещодавно він заявив: “За тією інформацією, яку я маю, на ринку непроданими є 60 000 квартир”.

Що робити? Багато хто вже намагаються продати нерухомість, причому не кваплячись із ціною, і за прикладом досвідчених учасників ринку заходять на борговий ринок з купівлею корпоративних облігацій конкурентних компаній, що генерують стійкі фінансові потоки, а також докуповують долари США. Багато українських цінних паперів стали менш ліквідними, тому середні компанії з невеликими обсягами емісій, наприклад, корпоративних облігацій, можуть рухати наш маленький і вузький фондовий ринок.

І це вже не якийсь продукт для обраних, а це цілком роздрібний фінансовий інструмент, доступний багатьом фізичним та юридичним особам. Інших більш ефективних і надійних інструментів в Україні поки немає.

А от продовжувати вкладати свої вільні грошові кошти в кріптовалюти — це, думаю, вже питання віри. Адже, чим далі – тим страшніше, і треба мати сталеві нерви. Тому багато аналітиків і бізнесменів наразі міркують, бульбашка це чи ні? Так, наприклад, сьогодні відомий у Києві підприємець Семен Юфа із властивою йому прямотою категорично зазначив: “Той факт, що це спекулятивна бульбашка, не розуміє тільки дитина, однак для багатьох ця бульбашка дає неймовірно високий дохід, і прогнози досить важко робити, тим більше рекомендувати кому-небудь цю азартну гру я б не став”.

Важко не погодитися з таким твердженням. Гадаю, це бульбашка. Ось тільки не зрозуміло, у фінальній стадії чи лише зароджується?


Загрузка...