Українське суспільство залишається толерантним до низової корупції

Корупція, природно, буде. І її в принципі неможливо в такій ситуації не те, що перемогти, а навіть знизити її рівень, тому що в корупції об’єктивно зацікавлені всі.

Громадяни не хочуть, щоб була верхівкова корупція, але вони зацікавлені в корупції іншого роду – коли низькі ціни в магазинах забезпечуються контрабандою, а це корупція. Її можна подолати шляхом зміни ситуації з ввезенням товарів до України, а це призведе до підвищення цін. Зацікавлені громадяни й у тому, щоб мінімізувати податки. Усі нормальні люди в цьому зацікавлені.

Але коли існує законодавство, яке дозволяє тобі працювати як найманому працівнику, а платити податки – як приватному підприємцю, то в цьому зацікавлений ти, бо ти платиш менший податок, і в цьому зацікавлений твій роботодавець, тому що він платить за тебе менший податок. Ви не думаєте про майбутнє. Ти не будеш мати нормальної пенсії, медичної страховки. Але більшість людей у нас живе сьогоднішнім днем, і на сьогодні ви зацікавлені в такого роду дозволеній корупції.

І таких прикладів я можу навести безліч, тому що ми з вами живемо в суспільстві корупційного капіталізму. Називати це олігархією – неправильний підхід, олігархія – це верхівка корупційного капіталізму.

Саме суспільство живе в умовах корупційного капіталізму, який охоплює всіх, хто живе у нашій країні та бере участь у трудових відносинах. Для того, щоб не бути причетним до корупції, треба просто не працювати і нічого тут не купувати. Усякий раз, коли ви купуєте нерозмитнений товар, ви берете участь у корупційних діях. Це, звичайно, неприємно звучить.

Я пам’ятаю, як росіяни на мене накинулися, коли я сказав, що будь-яка людина, яка платить податки в Росії, навіть шляхом придбання трамвайного квитка, фінансує російську агресію в Україні. Тому що це податок. Це гроші, які потім йдуть на армію, на ракети.

На мене накинулися всі російські ліберали, дружно, як з ланцюга зірвалися. Тому що їм хочеться думати, що вони в Росії живуть, платять податки, але оскільки вони виступають проти Путіна, то вони ні до чого. А можна виступати і платити! Радянські люди всі були мимовільними учасниками агресивних дій своєї держави. Навіть ті, хто її не підтримував. Були люди, які виходили на площі й протестували, але вони тим не менш були учасниками цього організму.

Точно так само, як росіяни є суспільством, що бере участь в агресії, українці є суспільством, що бере участь у корупції. Чи можна таку ситуацію перемогти? Можна. Якщо змінити саму систему, закони змінити, створити суспільство платників податків, знищити монополії, розірвати зв’язок великого бізнесу і влади, не зачіпаючи при цьому інтересів самого великого бізнесу. Багато різних шляхів є. Насправді все це вирішується протягом року.

Але запит суспільства не в цьому. А в тому, щоб якась кількість людей, які багатші, посадити, а якійсь кількості людей, які бідніші, дати цьому поаплодувати. І якщо такий запит є, а ми ще говоримо про 2018 рік, про електоральний час, то різні структури будуть показувати іміджеві результати своєї діяльності, що не мають ніякого відношення до боротьби з корупцією, тому що жодна з цих дій ніякого відношення до справжньої боротьби з корупцією не має. Це має відношення тільки до залякування чиновників. Але людям це подобається. Значить, буде боротьба за цей іміджевий результат.

Крім того, потрібно розуміти, що наші нові антикорупційні структури цією боротьбою за іміджевий результат не тільки потурають комплексам суспільства, але ще й виправдовують сенс свого існування перед західними спонсорами.

***

Але причини корупції не будуть усунені. Я вже не кажу про те, що боротьба з корупцією – це ще й реформування судової системи, яке у нас теж ще не закінчилося, тому суди будуть брати участь у цій боротьбі. Я ще раз кажу: антикорупційний суд буде одним з учасників кланових воєн.

***

Для того щоб перемогти корупцію або хоча б знизити її, потрібно відмовитися від самої держави корумпованого капіталізму, у якій ми з вами живемо. Це означає, що мають змінитися й інституції, й люди. Ми з вами живемо в суспільстві, яке толерує низову корупцію, і з корупційними інституціями. Це в принципі непереможне, якщо до цього не підійти творчо.


Загрузка...