Радикальна партія презентувала проект Стратегії розвитку банківської системи 2016-2020

Презентували для громадського обговорення та доопрацювання проект Стратегії розвитку банківської системи 2016-2020.

Текст проекту доступний на сайті Комітету та у мене на сторінці Фейсбук. Це поки базовий проект і наша ціль – стимулювати широкі національні консультації для його подальшого вдосконалення. Закликаю усіх небайдужих надсилати зауваження та пропозиції. Наша мета – продовжити публічну дискусію та дійти до конкретних програм і законопроектів.
Нажаль Україна перетворилася на аутсайдера Європи. Одна з причин – відсутність загальнонаціональних цілей розвитку.
За останні 2 роки Уряд та Нацбанк не показали бачення стратегічних цілей – забезпечення прискореного економічного зростання і кардинальної зміни структури економіки. Немає системи довгострокових заходів для відходу від сировинного статусу.

Дерегуляції, боротьби з корупцією чи зменшення бюджетного дефіциту явно недостатньо. Лише власна високотехнологічна індустрія зробить населення України заможним.

Саме тому групі однодумців одночасно прийшла ідея написання Стратегії розвитку банківського сектору. Це можливість на її прикладі підтримати широку громадську дискусію про необхідність створення загальної Стратегії економічного розвитку України.

Маємо правильно поставити цілі і спланувати послідовність реформ. Одна з базових умов успіху економічних тигрів – накачування дешевим кредитним ресурсом пріоритетних галузей, стимулювання розвитку технологій. Ці методи використовують країни Азії і наші європейські сусіди.

Система кредитних, податкових, інфраструктурних та інших стимулів нам потрібна як повітря. Щоб інвестору було вигідно працювати не у Польщі чи Угорщині, а саме в Україні. Аби капіталу було вигідно модернізувати виробництво, йти із сировинних галузей у високотехнологічні.

Досить експортувати лише залізну руду, ліс-кругляк чи зерно. Потрібно наполегливо повертати високі позиції в експорті машинобудування.

Нажаль, Уряд і Нацбанк припустились багатьох системних помилок, які загострили кризу та гальмують економічне відновлення. Аби показати, що треба робити, ми вирішили докладно розібрати помилки.

Заступник голови НБУ Владислав Рашкован напередодні запитував, навіщо ми ініціювали написання Стратегії, адже існує Комплексна програма розвитку фінансового сектору до 20-го року. Відповідаю: Програма не містить ключових цілей щодо зміни структури економіки. Там є лише згадка про необхідність стимулюючої податкової реформи.

Без уряду і парламенту неможливо вирішити проблеми банківської системи. Потрібне глибоке бачення взаємозв’язків із загальною економічною політикою.

Безперечно, багато елементів Програми-2020 дуже потрібні і важливі. Але без правильної постановки стратегічних цілей програма не є цілісною і призводить до серйозних помилок.

Важливі пріоритети програми не виконуються. Задекларовано стимулювання конкуренції та забезпечення рівноправності учасників фінансового сектору. Проте курс НБУ на зменшення кількості банків та знищення невеликих банківських установ прямо суперечить цим деклараціям. Як можна говорити про дотримання іншого задекларованого принципу – про довіру між учасниками фінансового сектору та регуляторами, коли банкіри скаржаться нам у комітет на дії Нацбанку? Але бояться публічно висловлювати свою позицію. Експерти прямо заявляють про використання НБУ у якості інструменту для чергового переділу власності. Як у такій атмосфері виникне довіра?

Треба не просто критикувати, а й надати системні пропозиції. Саме тому ми залучили широке коло експертів. У процесі підготовки проекту Стратегії брали участь кілька категорій фахівців – співавтори усього тексту, окремих розділів, рецензенти і «критики», а також консультанти. У тому числі – іноземні експерти з величезним досвідом роботи у галузі.


Загрузка...