Довгострокове рефінансування банків і промисловості забезпечить ріст української економіки

При збереженні сьогоднішньої політики Національного банку в найближчі роки в Україні прийнятні темпи економічного розвитку неможливі.

Необхідно прислухатися до українських та міжнародних експертів, які радять стимулювати економічне зростання.

Цільові показники обсягу грошей в економіці, закладені в меморандум з МВФ, яскраво підтверджують наші побоювання.

У кращому випадку до 2020 року ми в середньому отримаємо 3% зростання в рік. Але після падіння в 2014-2015 роках на 15% таке зростання в реальності буде означати стагнацію і консервацію бідності.

1

Група вчених при Кафедрі банківської справи Національного економічного університету України ім. Гетьмана нещодавно провела дослідження, яке доводить необхідність зміни монетарної політики НБУ. Воно показує, що при чинній структурі виробництва і експорту неможливо поліпшити життя громадян.

Для зміни ситуації необхідні величезні інвестиції. Навіть в розрахунках Мінекономрозвитку йдеться про потребу від 140 до 200 млрд. доларів США. При цьому в рік необхідно інвестувати 30-40 млрд. доларів.

Але НБУ продовжує скорочувати обсяг грошей в економіці. Наприклад, показник безготівкової емісії за перший квартал 2017 року був негативним – Нацбанк більше вилучив коштів, ніж випустив, про що Валерія Гонтарєва повідомила нашому комітету.

1

Досвід Китаю, Південної Кореї, Індії та інших країн говорить, що зростання інвестицій є ще й фактором стримування інфляції через рішення структурних проблем, в тому числі – через імпортозаміщення.

До того ж це хороший сигнал для зовнішніх інвесторів, а значить – для поліпшення платіжного балансу і збільшення міжнародних резервів НБУ.

У всіх країнах, які показували хороший економічне зростання, застосовувалася політика монетарної експансії. В результаті питома вага інвестицій істотно виросла (Китай – близько 45%, Індія і Південна Корея – близько 30%). Обсяг інвестицій в 38,8 тисяч доларів на одну людину дав можливість Південній Кореї подвоїти реальний ВВП за 10 років.

Програми підтримки реального виробництва існують в різних країнах з різною культурою і економічною історією.

Європейський центральний банк практикує цільові довгострокові програми рефінансування для кредитування банками виробництва. Банк Англії вже два роки проводить програму пільгового рефінансування банків, які кредитують реальний сектор, зокрема, малий і середній бізнес. Такі програми є в Народному банку Китаю, в Банку Кореї і в багатьох інших центральних банках світу. Потрібно з’єднати таку програму НБУ з програмами уряду і додати до цього програми на місцевому рівні, в тому числі, і за безкоштовним приєднанням нових виробництв до інфраструктури.

Ось так можна повернути до життя українську економіку.

Навіть на сайті Національного банку є інформація, що підтверджує критику міжнародними експертами сьогоднішньої економічної політики України. Наприклад, в НБУ пройшов семінар, на якому презентували дослідження антикризових заходів в Іспанії, Португалії та Італії.

Європейські вчені зробили висновок, що введені в цих країнах заходи жорсткої бюджетної економії і монетарного стиснення в 2010 – 2014 роках не дозволили їм досягти цілей зі скорочення державних боргів, але стримували темпи відновлення їх економік.

Європейські експерти зробили висновок, що країнам краще фокусуватися на збільшенні надходжень, ніж на скороченні витрат, оскільки в кризових умовах зниження державних витрат призводить до значних негативних наслідків: експерти якраз радять усіма способами стимулювати кредитування.

Загрузка...