Луценко здатен здійснювати лише піар, а не реальну боротьбу з корупцією

Одразу після призначення Луценка я назвав його генпрокурором від піару і об’єктивно мені здається, що за перший рік він на 110% підтвердив цю тезу.

Заяви Луценка під час звіту про виконану роботу на посаді генпрокурора були досить пафосними, причому він почувався впевнено, а значить, сам позитивно сприймає свою діяльність.

Відповідно, він назвав цілий ряд своїх досягнень і нібито відповів на питання, що стосуються найважливіших процесів (наприклад, побоїща у Дніпрі 9 травня). Але насправді – про найважливіше так і не сказав.

Наприклад, з приводу злочинів колишнього президента Віктора Януковича. Він відповів дуже двозначно. Луценко зазначив, що ті злочини, які розслідуються щодо учасників Євромайдану, будуть передані в суд, коли завершиться процес про державну зраду Януковича. Але там проблема: доказова база дуже хитка. По суті, Януковичу інкримінують те, що він підписав у березні звернення на ім’я Путіна про введення російських військ в Україну. Але загальновідомо, що на той момент вже було прийнято постанову Верховної ради, якою Януковича позбавили повноважень президента.

І виникає питання, в чому полягає злочин Януковича: якщо він звернувся до Путіна як приватна особа. Щоб він дійсно міг вчинити те, в чому його звинувачують, він мав бути чинним президентом України, а якщо ми визнаємо його чинним президентом України, то це може мати дуже сумні наслідки для країни на міжнародній арені. І таких нюансів у справі Януковича дуже багато. Вони пов’язані, наприклад, з тим, що вже зараз адвокати Януковича домагаються поступового зняття санкцій.

Росіяни, до речі, нещодавно заявили, що до них ніхто не звертався з приводу чергового skype-допиту Януковича. І ось, як сприймати заяви Луценка про те, що нібито розслідуються інші злочини нашого колишнього президента, і що відповідне подання буде подане до суду лише після того, як винесуть вирок у державній зраді. Та й чи буде цей вирок? Чи не опротестують його? Враховуючи, що процес веде суддя, який розглядав справи євромайданівців, і сам може бути в будь-який момент притягнутий за це до відповідальності.

Так, створюється враження, що процес Януковича реалізується не з метою реального залучення екс-президента до відповідальності, а з метою демонстрації активності. І це тільки один з нюансів.

Формально Луценко відзвітував про те, що робота йде, є подання, наприклад, на народних депутатів. Але при всіх численних поданнях на позбавлення недоторканності парламентаріїв за час генпрокурорства Луценка нікого до відповідальності так і не притягнули. Хтось утік, хтось не втік, але і дій стосовно нього немає, як наприклад, щодо Новинського.

Одразу після призначення Луценка я назвав його генпрокурором від піару. І об’єктивно мені здається, що за перший рік він на 110% підтвердив цю тезу. Він дійсно створює піар собі, президенту, але результатів ми не бачимо.

Проблема навіть не в самому Луценку. Він – політичний керівник ГПУ. У нього немає юридичної освіти, тобто самостійно розслідувати всі ці справи він не може. Він може лише організовувати роботу безпосередньо прокурорів, давати їм завдання. І, по суті, змушений працювати в рамках системи, створеної ще до нього. А значить, претензії до її ефективності не до нього. Але він так і не доклав жодних зусиль, щоб реформувати цю систему. Реформа місцевих прокуратур, відбулася ще за часів Шокіна, була практично провалена: з керівників новостворених місцевих прокуратур немає жодної нової людини.

Перед Луценком стояло завдання: провести реформування та оновлення безпосередньо самої генпрокуратури та обласних прокуратур. Але особливого прогресу в цьому ми не бачимо. Саме тому не можна оцінювати результати роботи голови ГПУ, який сам прокурором не є. Він міг забезпечувати розслідування, міг не забезпечувати. Але повинен був реформувати Генпрокуратуру в тих же масштабах, як це сталося в МВС. Але цього немає і це найголовніша претензія до нього.


Загрузка...